Soğuk Yoğurtlu Dövme Çorbası:)


      İlk Dövme çorbasını adamımın memleketi Adana'da yedim . Görümcem de çok güzel yapmıştı ki, o günden bu güne bende yaparım bu çorbayı yazları. Soğuk soğuk yaz sıcağında çok güzel gider.
    Bide Eylül kızda çok sever bu çorbayı, o niyetledir ki haftada bi pişer.:)) 
    İsterseniz dövmeyi çokcam haşlayıp, buzluğa atabilirsiniz. daha pratik olur. özelikle benim gibi çalışan hanımlar için çok pratik..

Malzemeler
  • 1.5 çay bardağı dövme (aşurelik buğday)
  • 2.5 su bardağı yoğurt
  • 2 adet kemikli et yada tavuk göğsüde olabilir.(olmasa da olur)
  • 1 iri diş sarımsak
Üzeri için
  • Tereyağı, zeytinyağı, nane, tarhun ve kırmızı biber

Nasıl yapılır?Dövmeyi akşamdan ıslağa bırakın. Sabah kemikli etle beraber düdüklüye koyun.(Ben 45 dakika pişiriyorum düdüklüde, ben dövmeyi  A101'den  aldım.) Üzerine 2 parmak kadar çıkacak şekilde su ekleyin. Dövmenin iyice yumuşayıp açılması lazım. Dövme pişip ve soğuduktan sonra  yoğurtu dövmenin içine döküp karıştırmaya devam edin. çok koyu olursa , biraz su ekleyin,Tuzunu atın. Sarmısağı ezip çorbaya ilave edin.Yağını kızartın. baharatlarını atıp çorbanın üzerine gezdirin.
     postumu balkonumda ki çiçeklerle bitireyim bugün..çiçekli, bol güneşli günler dilerimm.
1 yorum:

  1. İşte budur dövme sitesi olarak muhteşem resimler paylaşmışsınız. Buda benim dövme modelleri sitem olarak 2014 yılının en yeni dövme resimleri ile muhteşem paylaşımlar http://dovmemodelresimleri.blogspot.com burada sunuyoruz.

    YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.